najważniejsze zasady Netykiety, czyli etykiety w internecie   :)

1. Najpierw pomyśl, potem wysyłaj

Pamiętaj - wysłanego maila nie można już zawrócić. Zatem zanim cokolwiek wyślesz w świat - pomyśl.

Jeśli to co chcesz wysłać  jest częścią jakiegoś sporu - pomyśl dwa razy a potem pomyśl jeszcze raz. Jeśli to spór toczony publicznie – zastanów się jeszcze raz! Przeczytaj tekst starannie pod kątem sensu, jednoznaczności wypowiedzi oraz błędów ortograficznych, interpunkcyjnych itp.

1a. Nie wysyłaj informacji poufnych 

Nigdy nie wiesz, do kogo trafi kiedyś twój mail. Nie mówiąc o wcale nierzadkich przypadkach gdy wyślesz przez omyłkę maila do kogoś innego niż chciałeś! Dlatego nigdy nie pisz czegokolwiek czego ujawnienie mogłoby by być dla ciebie, a ZWŁASZCZA DLA OSOBY TRZECIEJ kłopotliwe. Nigdy nie obgaduj kogoś trzeciego (to dobra zasada w ogóle w życiu), nie zdradzaj czyichś tajemnic. Także nie podawaj numerów kart kredytowych ani haseł.

1b. Zasada trzech iteracji czyli "przejdź na tryb telefoniczny lub osobisty jeśli maile zawodzą"

Jeśli atmosfera maili się "zagęszcza", stosowane są coraz mocniejsze argumenty, to najpóźniej przy trzecim mailu zrezygnuj z odpowiadania, ale zadzwoń lub spotkaj się z tą osobą. Dojdziesz wtedy do porozumienia, zaś droga mailowa zaprowadziłaby was do pogłębienia kionfliktu. 

2. NIE KRZYCZ 

Unikaj pisania całego tekstu wielkimi literami, gdyż jest to powszechnie rozumiane jak użycie podniesionego głosu. Po prostu NIE WRZESZCZ na innych. Chyba, że to jest naprawdę uzasadnione.

2a. Delikatnie dobieraj słowa i sformułowania

Osoba emocjonalnie zaangażowana inaczej interpretuje słowa jakie piszesz, niż tobie się wydaje, że powinna. Tym bardziej trzeba dbać, by używane określenia były jasne, jednoznaczne i dla drugiej strony przyjemne.  

3. Nadawaj "temat" wiadomościom

Wysyłając wiadomość, pamiętaj aby nadać jej sensowny temat. Pole "Temat" (ang. Subject) nie jest nikomu-niepotrzebnym-okienkiem-tylko-przeszkadzającym-szybko-napisać-maila, ale jest ważnym wyróżnikiem maila, zwłaszcza dla kogoś, kto otrzymuje ich dziesiątki czy setki.

Podany temat powinien dotyczyć właściwej treści wiadomości.

Temat „Od Mariana” lub „Pytanie” nie spełnia takich wymogów.

Jeśli w trakcie dłuższej korespondencji jej temat się zmienił, w pewnym momencie należy to pole uaktualnić.

4. Nie licz, że twój odbiorca domyśli się o co i o kogo chodzi 

Odpowiadając na maila zawsze cytuj treść do której się odnosisz. Nie licz, że odbiorca pamięta jaki poprzednio mail pisał do ciebie albo ty jemu. Przypomnij treść o jaką chodzi.

Dotyczy to w szczególności twojej tożsamości. Jeśli masz adres mailowy w rodzaju Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to nie licz, że adresat skojarzy, że pisze do niego Jan Kowalski. Dlatego stosuj czytelne nazwy konta np. "Jan Kowalski CdR" (w każdym programie pocztowym można z kontem - czyli adresem email - powiązać jego czytelną, pełną nazwę). Skonfiguruj zatem prawidłowo swój program pocztowy.

Albo podpisuj się w treści maila imieniem i nazwiskiem. Nie licz też, że podpisanie się "Tomek" będzie jednoznacznie wskazywało na Ciebie. Odbiorca może mieć w pamięci wielu Tomków. Nie mówiąc o podpisywaniu się przesympatyczną literką np. M. :)  Nawet dziesięć uśmiechniętych buziek nie pomaga domyśleć co za "M" do nas pisze. Podaj lepiej pełne imię i nazwisko. Chyba, że twój adres mailowy jednoznacznie wyjaśnia twoje personalia.

5. Ułatwiaj życie innym 

Odpowiadając na maila masz dwie opcje umieszczania swojej odpowiedzi:

 • wszystko na początku (na górze) maila; jest to standard w komunikacji mailowej; wprawdzie jest to odwrotny porządek niż w zwykłej korespondencji (ostatni tekst jest na górze, a nie na końcu), ale za to twoja odpowiedź jest od razu widoczna przez odbiorcę. Jeśli umieścisz odpowiedź na końcu albo gdzieś w środku maila, to odbiorca może tego nie zauważyć, i pomyśli, że wysłałeś/aś mu mail pomyłkowo, bez żadnej odpowiedzi
 • albo pisz zaraz pod komentowanym fragmentem, a nie kilkadziesiąt wierszy wyżej/niżej. Przydaje się to gdy tekst na jaki odpowiadasz jest długi, a chcesz się odnieść do kilku jego fragmentów. Oznaczaj swoje wstawki wyraźnie odstępem oraz swoim unikalnym prefiksem np.  WK1>  

Zaznacz koniecznie na wstępie maila, że w dalszej treści są jakieś dopiski od ciebie, bo inaczej odbiorca będzie zdezorientowany i podobnie jak w poprzednim przypadku pomyśli, że w tym mailu nic nowego nie ma!

Staraj się pomijać niepotrzebne fragmenty z poprzednich wypowiedzi, skracaj maila, wstawiając oznaczenie (...). Ale nie tak, by nie było wiadomo o co chodzi. Nie zakładaj, że każdy będzie pamiętał, co pisałeś w poprzednim mailu.

5a. Nie używaj Post Scriptum

W mailu możesz wszystko poprawić czy dopisać zanim wyślesz. Nie jest więc uzasadnione, by po zakończeniu maila dopisywać jeszcze PS. To nie czasy papieru i gęsiego pióra. Ponadto, jeśli coś napiszesz w ramach PS, musisz się liczyć z tym, że odbiorca nie odczyta tej treści, gdyż jej nie zauważy!

6. Nie spamuj

Nie rozsyłaj żadnych reklam bądź innych informacji do odbiorców, którzy wcześniej nie wyrazili zgody na taka korespondencję. Takie masowe wysyłanie listów często przynosi efekt odwrotny od zamierzonego, a do tego jest sprzeczne z aktualnie obowiązującym prawem.

6a. Weryfikuj listy adresatów

Czyli wysyłaj maile tylko tym osobom, których te maile rzeczywiście dotyczą. Usuwaj z listy niepotrzebne adresy. 

6b. Szanuj czyjąś prywatność

Nie rozszerzaj listy adresatów. Zwłaszcza jeśli ktoś w trakcie wymiany zdań zawęził listę adresatów i napisał tylko do Ciebie. Odpisz mu osobiście, a gdybyś chciał rozszerzyć listę, zapytaj czy możesz. 

7. Nie wysyłaj łańcuszków

Nie rozsyłaj żadnych łańcuszków, a jeżeli, to tylko takie, które sprawdziłeś/aś osobiście, że są autentyczne. Opinia twojej koleżanki od której dostałeś maila może być tu niewystarczająca. Dobra wiadomość: wystarczy przekopiować do Googli fragment podejrzanego tekstu (Ctrl-C, Ctrl-V) i najczęściej od razu dostaniesz odpowiedź, że to łańcuszek krążący po sieci od miesięcy albo... już od lat.

7a. Jeśli już wysłałeś łańcuszek...

Nie obrażaj się, jeśli dostaniesz od kogoś uwagę, albo tzw. rózgę. Wyślij krótkie przeprosiny, oraz skontaktuj się z osobami, które przysłały ci łańcuszek, żeby i one posłały wstecznie przeprosiny (!).

Przy wszelkiej korespondencji do większej liczby osób używaj UDW.

8. Używaj pola BCC/UDW/Dodaj ukrytą kopię

Gdy rozsyłasz wiadomości do grupy odbiorców, staraj się korzystać z pola „BCC” (lub po polsku UDW = „Ukryte do Wiadomości” czy też "Dodaj ukrytą kopię"), gdyż z reguły nikt sobie nie życzy by jego adres e-mail został ujawniony pozostałym twoim adresatom.

Warto też wiedzieć, że jawne podawanie adresów jest główną "pożywką" dla programów spamujących. To dlatego dostajesz mnóstwo niechcianych maili, że ktoś komuś jawnie przesłał twój adres, który został przechwycony przez złośliwy automat spamujący.

9. Ostrożnie z załącznikami

Jeśli chcesz załączyć do maila jakiś plik, upewnij się że odbiorca się go spodziewa oraz że rozmiar takiego załącznika nie jest zbyt duży. Jeśli to możliwe zmniejszaj rozmiar zdjęć (wielkość 200kB jest zwykle całkowicie wystraczająca) albo wysyłaj jako miniatury, a nie w rozmiarze rzędu MB, chyba, że ktoś ciebie wyraźnie poprosi. Albo wrzucaj zdjęcia na serwisy "zdjęciowe" np. Picasa (http://picasa.google.com) i podawaj tylko link do twoich zasobów tam umieszczonych.

10. Pisz jasno i przejrzyście. Nie nadużywaj skrótów.

Nie każdy jest równie inteligentny jak ty, i niekoniecznie musi zrozumieć twoją bystrą myśl. Niezbyt godny polecenia przykład:

      Pr nie pisz do m takich m

11. Nie kalecz języka

Staraj się nie robić błędów ortograficznych czy gramatycznych. Używaj narzędzi sprawdzających pisownię, jeśli tylko są dostępne. Przejrzyj mail przed wysyłką - może zauważysz coś, czego byś się trochę wstydził gdyby poszło w świat...

12. Obsługuj wszystkie swoje konta pocztowe

Współcześnie można zakładać konta mailowe bez ograniczeń i bezpłatnie. Skutkuje to tym, że wiele osób zakłada konta i o tym zapomina, albo zmienia je z jakiegoś powodu, i przestaje je obsługiwać.

Konta nieaktywne należy zlikwidować, a nie tylko przestać używać, gdyż konta istniejące nie odpowiadają błędem, więc nadawca nie może się zorientować, że adres jest nieaktualny. Można też używać wszystkich aktywnych kont (tzn. przynajmniej ściągać z nich przychodzące maile). 

Większość klientów (czyli programów) pocztowych pozwala obsługiwać wiele kont naraz i nie stanowi to żadnego utrudnienia.

opracowano na podstawie informacji z sieci oraz własnych doświadczeń

Wojciech Kotas

 

Wspólnota CdR

    

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.
Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.
Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin.Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.
Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Jesteśmy członkiem Konwencji Wspólnot Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) oraz należymy do światowej sieci wspólnot przymierza The Sword of The Spirit.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz.

1Kor 13,12a

Często z powodu pandemii ostatnio widujemy się "jakby w zwierciadle" to jest na ekranie jakiegoś komunikatora.
Tęskniąc za spotkaniami w realu, uświadommy sobie, że
ta sama tęsknota jest w nas,
by zobaczyć swego Stwórcę - twarzą w twarz. 

PrayStation_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg witamina_B_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg Jezus_na_facebooku_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg always connected_270.jpg taniec_w_P_270.jpg ameba_zycie_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg reagujesz_poczwornie_270p.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg wielkosc_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg nie wytykaj_270.jpg niezadowolony_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"